Dlaczego oświetlenie LED?

Energooszczędność

oświetlenie LED jest znacznie bardziej energooszczędne od wszystkich tradycyjnych źródeł światła, w tym również świetlówek kompaktowych.

Żywotność

diody wyróżniają się znacznie większą żywotnością. Średnia żywotność oświetlenia diodowego to 30.000 godzin świecenia. Należy zwrócić uwagę, iż na żywotność oświetlenia wpływa wiele czynników, między innymi sposób zasilania poszczególnych źródeł światła.

Współczynnik oddawania barw

oświetlenie LED charakteryzuje się znacznie lepszym współczynnikiem oddawania barw – (0.7-0.9).

Wytrzymałość

diody LED są znacznie bardziej wytrzymałe, m. in. na uderzenia, wstrząsy, wibracje oraz oddziaływanie otoczenia w postaci zmieniających się warunków atmosferycznych.

diody LED charakteryzują się bardzo krótkim czasem włączania i wyłączania. Czas włączania diody LED nie przekracza 100ns, a wyłączania 200ns. Przy oświetleniu tradycyjnym (lampy wyładowcze) czas włączania wynosi nawet kilka minut.

Brak efektu migotania

znacznie lepsza kultura pracy przy oświetleniu LED w stosunku do tradycyjnych źródeł świetlówek - np. świetlówek. Tym samym stosowanie oświetlenia LED nie męczy oczu.

Bezpieczeństwo

znacznie większe bezpieczeństwo ze względu na zasilanie (12V / 24V - przy niektórych źródłach światła). Dodatkowo brak efektu iskrzenia, który może doprowadzić do wybuchu tradycyjnych źródeł światła, czy w konsekwencji do pożaru.

Ochrona środowiska

znaczne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Oświetlenie LED nie zawiera metali ciężkich, tak jak to ma miejsce w tradycyjnych źródłach światła. Tym samym ograniczenie kosztów recyklingu - oświetlenie LED przy procesie utylizacji traktuje się jak urządzenie elektroniczne.