Oświetlenie indukcyjne

Cechy oświetlenia indukcyjnego

1. Energooszczędność – oświetlenie w technologii indukcyjnej jest rozwiązaniem oszczędnym w stosunku do oświetlenia tradycyjnego. Wartość redukcji kosztów energii elektrycznej jest na poziomie 40-70% mocy czynnej, w zależności od typu tradycyjnego oświetlenia oraz aplikacji. Ze względu na kompensację mocy biernej w układzie zapłonowym lampy indukcyjnej, dodatkowo można zaoszczędzić ok. 50% mocy biernej tradycyjnej lampy.

2. Koszty zakupu lamp indukcyjnych, są niewiele większe w stosunku do oświetlenia tradycyjnego: oświetlenie sodowe, metalohalogenkowe, etc. W tym wypadku oszczędności są widoczne od razu po wymianie oświetlenia tradycyjnego na indukcyjne. Dodatkowo żywotność indukcyjnych źródeł światła jest znacznie większa, co wpływa bezpośrednio na rachunek kosztów związany z eksploatacją tradycyjnych źródeł światła – brak częstych wymian źródeł światła.

3. Żywotność źródła światła – żywotność indukcyjnego źródła światła to 80-000 – 100.000 h świecenia. Dzięki temu lampy wyposażone w indukcyjne żarówki mogą świecić przez 10 lat bez znacznego spadku strumienia świetlnego. Tym samym są o ok. 60 razy wydajniejsze w stosunku do oświetlenia żarowego oraz jarzeniowego, 20 razy bardziej wydajne od oświetlenia halogenowego, 15 razy bardziej wydajne od oświetlenia sodowego oraz 10 razy bardziej wydajne od oświetlenia metalohalogenkowego. Dłuższa żywotność to też mniej wymian źródeł światła i kosztów z tym związanych.

4. Technologia wymiany źródeł światła – wymiana oświetlenia z tradycyjnego na indukcyjne nie wymaga wymiany całych opraw, tak jak jest to konieczne przykładowo przy wymianie oświetlenia na technologię LED. W tym wypadku wystarczy wymienić tylko źródło świata wraz z systemem zasilającym, przy założeniu oczywiście, iż stara oprawa nie wymaga renowacji wynikającej ze zużycia.

 

5. Strumień świetlny - technologia indukcyjna jest na tyle efektywna, iż spadek strumienia wynosi 20 - 30% w ciągu 80.000 h.

 

6. Współczynnik oddawania barw dla oświetlenia indukcyjnego wynosi Ra - 80-82.

7. Temperatura barwowa źródeł światła – oświetlenie indukcyjne posiada pełen zakres temperatur barwowych: 2.700 K, 3.500 K, 4.000 K, 5.000 K oraz 6.500 K.

8. Brak efektu stroboskopowego – ze względu na zastosowaną technologię oświetlenia  efekt stroboskopowy nie występuje.

9. Wytrzymałość – oświetlenie indukcyjne jest bardzo wytrzymałe na temperaturę zewnętrzną oraz wstrząsy. Lampy indukcyjne mogą pracować w temperaturach od -40۫C do +50۫C. Dodatkowo są odporne na wstrząsy, stąd ich zastosowanie między innymi w tunelach, mostach, drogach szybkiego ruchu, suwnicach, przemyśle kolejowym etc.

10. Czas włączania  - oświetlenie indukcyjne załącza się w czasie ok. 0.5 sek i osiąga pełne właściwości po ok. 2-3 minutach. Oświetlenie indukcyjne może pracować wraz z czujkami ruchu.

11. Łatwość w sterowaniu i obsłudze – dzięki zastosowaniu przez firmę Blitzmann nowatorskich rozwiązań lampy wykonane w technologii indukcyjnej mogą być kontrolowane w każdy sposób łącznie z możliwością ściemniania oraz współpracy z systemami solarnymi.